Sprawdzone sposoby na porządek w szafie

Miejsca w szafie nigdy nie za dużo, dlatego wielu z nas marzy o garderobie. Jeśli jedyna przestrzeń, którą możemy podarować naszym ubraniom i butom, to szafa, warto zadbać o porządek. Nie ma tutaj uniwersalnych zasad, zwykle każdy wybiera najlepszy dla siebie sposób organizacji. Zdradzimy Wam kilka naszych sprawdzonych sposobów na zachowanie porządku we własnej szafie.

Niestety nie unikniemy sprzątania. Trzeba to robić co kilka tygodni, nie oszukujmy się.

Jak zorganizować porządek w szafie?

1. Pozbądź się nieużywanych rzeczy

Raz na jakiś czas rób przegląd ubrań. Na pewno znajdzie się coś, czego nie miałeś na sobie od wielu miesięcy, jeśli nie lat. Prawdopodobieństwo, że założysz ten strój jeszcze raz jest znikome, a na pewno nie pogardzisz dodatkową przestrzenią.

2. Logika w Twojej szafie

Dobrze rozplanowana przestrzeń w szafie pozwoli Ci zaoszczędzić czas na poszukiwaniu rzeczy. Na pewno w Twojej garderobie znajdą się rzeczy, w których chodzisz częściej i rzadziej. Te po które sięgasz często powinny znaleźć się w łatwo dostępnym miejscu (najlepiej w zasięgu wzroku), te które zakładasz rzadziej, mogą powędrować np. na wysoko usytuowane półki. Ubrania na wieszakach możesz grupować – kolorystycznie lub biorąc pod uwagę ich krój np. wszystkie koszule razem.

Jeśli Twoja szafa wyposażona jest w szuflady, umieść w nich bieliznę, skarpetki lub inne drobniejsze części swojej garderoby.

Pomocne wskazówki: zapięte na guziki i powieszone na wieszaku koszule i marynarki nie będą się gniotły, swetry natomiast powinny trafić złożone na półkę. Trzymanie ich zawieszonych na wieszakach może skutkować odkształceniem i naciągnięciem tkaniny.

3. W zależności od długości

Pogrupuj ubrania w zależności od ich długości. Długie sukienki powinny wisieć koło siebie. Podobnie jak koszule i marynarki. Wówczas będziesz mógł zagospodarować miejsce pod wieszakami. Jeśli masz możliwość, może warto zamontować dodatkowy drążek w szafie np. jedynie na krótkie ubrania.

4. Dodatkowe pojemniki

Jeśli musisz zmieścić w swojej szafie apaszki, paski, torebki, pomyśl o ich umieszczeniu w specjalnych pudełkach, wieszakach czy materiałowych półkach zawieszanych na drążku. Istnieją wieszaki wyprodukowane z myślą o powieszeniu na nich apaszek. Możesz również zainwestować w wieszaki piętrowe, dzięki którym zaoszczędzisz przestrzeń.

5. Buty w szafie

Najlepsze miejsce na buty to dolne półki szafy. Istnieją również specjalne materiałowe półki zawieszane na drążku w szafie. Jest jednak pewne ograniczenie – jest to dobre rozwiązanie na przechowywanie sandałów, trampek i balerinek. Większe buty jak kozaki wymagają przechowywania w pudełkach, zwłaszcza w sezonie letnim, kiedy z nich nie korzystamy. Jeśli trzymacie buty na półce, pamiętajcie, że ustawiając prawego przodem, a lewego tyłem, zaoszczędzicie miejsce.

Organizacja szafy to sprawa indywidualna, zwykle każdy z nas wypracowuje własny system, który dopasowany jest do jego potrzeb i oczekiwań. Jeśli macie jakieś sprawdzone patenty, podzielcie się nimi z nami.

Korzystając z serwisu halmar.com.pl akceptujesz politykę prywatności i wykorzystywanie plików cookies.

Scroll to Top