Kuchnia od kuchni, czyli jak urządzić małą kuchnię?

Nasze marzenia o przestronnej kuchni z wyspą pośrodku często zaliczają bolesne zderzenie z rzeczywistością w postaci ograniczonego metrażu. Nie ma sytuacji bez wyjścia, zwłaszcza w kwestii urządzania wnętrz. Dzisiaj będzie o urządzaniu kuchni od kuchni.

Kuchnia jest najważniejszym miejscem w domu – miejscem spotkań i przygotowywania posiłków. Jeśli nasze pole manewru jest ograniczone, kierujmy się przede wszystkim zasadą umiaru i funkcjonalności. Teraz przejdźmy do praktycznych porad.

Meble do małej kuchni

1. Meble

Aktualnie w modzie są zabudowane kuchnie, jednak dysponując ograniczoną przestrzenią, lepiej z nich zrezygnować na korzyść przeszklonych szafek i półek. Masywne fronty i wysokie zabudowania optycznie zmniejszają pomieszczenie. Jeśli chodzi o kolor mebli kuchennych, pamiętajmy o żelaznej zasadzie urządzania wnętrz – jasne kolory powiększają, czarne pomniejszają.

Jak ustawić kuchenne szafki? Jeśli masz możliwość, zdecyduj się na szafki po jednej stronie pomieszczenia.

Jeśli mowa o meblach, przydadzą się tutaj wszystkie sprytne patenty, czyli systemy półek wysuwanych i obrotowych, dzięki którym będziemy w stanie wypełnić całe wnętrze szafki.

2. Organizacja

Są dwie grupy ludzi – jedna, która nie dopuszcza do siebie możliwości pozostawienia kuchennych przyborów na widoku, druga, która chętnie pokazuje wszystkie kuchenne akcesoria. Jeśli należysz do grupy pierwszej, wyposaż kuchnię w kosze, wieszaki i organizery. Teraz gorsza wiadomość, rozstawione przybory kuchenne będą zabierać i tak ograniczoną już przestrzeń, jeśli jednak nie jesteście w stanie zrezygnować z eksponowania przyborów pomyślcie o przeszklonych szafkach, koszach, wieszakach i organizerach.

Zobacz: Czym się kierować kupując łóżko dla dziecka?

3. Wielofunkcyjność

W przypadku urządzania małej kuchni, nasza kreatywność działa na ogromnych obrotach. Świetnym rozwiązaniem jest zastosowanie nadających wnętrzom oryginalności mebli wielofunkcyjnych, czyli np. blat stołu połączony z blatem roboczym, parapetem, czy składający się przymocowany do ściany.

4. Oszczędność

Oszczędzamy nie tylko miejsce, ale i… urządzenia. Mając do wyboru szafkę na garnki lub zmywarkę, co wybierzesz? Stając przed dylematem kupienia ekspresu i mikrofalówki, a postawieniem chlebaka na blacie, którą drogę wybierzesz? Urządzanie niewielkiej przestrzeni to nie lada wyzwanie, które nierzadko wymaga od nas wyrzeczeń. Może w Twoim przypadku bardziej na miejscu byłoby kupienie zlewu jedno – zamiast dwu komorowego?

Jakie drzwi do małej kuchni?

5. Drzwi

Często ratunkiem dla odrobiny przestrzeni w bloku jest zastosowanie drzwi przesuwnych, które w przeciwieństwie do tych klasycznych nie potrzebują miejsca.

Podsumowując, urządzanie małej kuchni jest wyzwaniem wiążącym się z wieloma wyrzeczeniami, ale przy odrobinie kreatywności można urządzić małą, piękną i, co najważniejsze, funkcjonalną przestrzeń.

Korzystając z serwisu halmar.com.pl akceptujesz politykę prywatności i wykorzystywanie plików cookies.

Scroll to Top