W łóżku spędzasz ponad 1/3 swojego życia. Czy jest to wystarczająco przekonujący argument do tego, by wybrać sobie wygodny mebel, a jego poszukiwaniom poświecić odrobinę czasu i uwagi?
Najpierw odpowiedz sobie na pytanie: “Jak śpisz?”. Może niewygodny materac czy poduszki nie pozwalają Ci na pełną regenerację sił w nocy, może skrzypiący stelaż spędza Ci sen z powiek? Niewygodne łóżko jest problemem, którego nie można bagatelizować, bowiem może przyczynić się do schorzeń zdrowotnych.
Wygodne łóżko, czyli jakie?
Wybieranie łóżka do sypialni ma więcej wspólnego z matematyką niż z architekturą wnętrz.
Minimalna długość Twojego łóżka to Twój wzrost (lub wzrost Twojej drugiej połówki, o ile jest od Ciebie wyższa) plus 25 centymetrów.
Szerokość łóżka to minimum 80 cm na jedną osobę, ale o wygodzie i komforcie spania mówi się dopiero od 100 cm. Standardowe wymiary łóżek pojedynczych to 90×200 cm, natomiast jeśli mówimy o łóżkach małżeńskich, produkowane są one w większych wymiarach rozpoczynających się od ok. 140 cm.
Wysokość. Minimum to 25-30 cm nad podłogą, jest ono potrzebne do wygodnego snu, względów praktycznych jak wstawanie oraz do zapewnienia odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Idealna wysokość to 40-50 cm, natomiast starszym osobom poleca się jeszcze wyższe łóżka.
Kolejne aspekty, na które należy zwrócić uwagę to zagłówek, który ochroni przed przeciągiem, można się o niego oprzeć i poczytać książkę. Dla wielu osób może to być cecha przeważająca o zakupie mebla.
Zobacz: Kuchnia od kuchni, czyli jak urządzić małą kuchnię?
Jakie łóżko wybrać do sypialni?
Po ustaleniu, jakie wymiary powinno mieć łóżko, pod lupę weźmy materiał, z którego jest ono wykonane, to właśnie od niego będzie zależała jego wytrzymałość. Łóżka uchodzące za najlepszej jakości, wykonane są drewna. Zaraz po nich wymienia się meble wykonane z płyty MDF, która jest dobrej jakości i gwarantuje wytrzymałość. Wiele osób słusznie poleca również łóżka tapicerowane, których ramy zostały pokryte skórą naturalną, sztuczną lub tkaniną.
Materac. Aktualna oferta rynkowa materacy jest bardzo szeroka. W zależności od potrzeb, a głównie od funduszu możecie kupić łóżko sprężynowe, kieszeniowe, lateksowe czy z pianki.
Stelaż. Często pomijany i ignorowany przy wyborze łóżka, a przecież na komfort naszego snu nie składa się tylko materac, ale i stelaż, na którym on leży. Najpopularniejsze i sprawdzające się na co dzień stelaże wykonywane są z lekko wygiętych i połączonych ze sobą listewek. To, na co należy zwrócić uwagę to gęstość ich rozstawienia – im mniejsza odległość między nimi i ich większa ilość oraz elastyczność, tym lepiej.
Pojemniki. Ważny aspekt dla wszystkich osób, które mogą narzekać na brak przestrzeni w sypialni. Pojemniki w łóżku są praktycznym schowkiem na pościel, której nie używamy, nadprogramowe poduszki czy grube koce.
Styl. Mimo że nie on decyduje o komforcie Twojego snu, bywa on kluczowy w podejmowaniu zakupowej decyzji. Łóżko musi pasować do stylu sypialni, jasnym jest, że nie kupujemy wiktoriańskiego łoża do wnętrz nowoczesnych. Dzisiaj popularnością cieszy się styl skandynawski, loftowy, minimalistyczny, japoński.
Łóżko jest królem sypialni, a króla nie należy lekceważyć, dlatego zwróć uwagę na jakość mebla. Jest to zakup na lata, który możliwe, że przeżyje z Tobą przeprowadzkę.